Bilgisayarımı Nasıl Hızlandırabilirim?

Bilgisayarda hızına 3 ana temel etki eder. Bilgisayarımı nasıl hızlandırabilirim? Gibi sorularınızın asıl yanıtı gerçekte Ana kart üzerindeki parçalarda gizlidir, bunlar:

– İşlemci

– Ekran kartı

– Ram Bellek

Bilgisayarı hızlandırmak için küçük bir masraf yeterli olacaktır. İyi bir işlemci, ekran kartı ve Ram bellek için ortalama 100-150 TL pata ödeyerek hızlı bir bilgisayar sahibi olmak mümkündür. Kullanacağınız bilgisayar Windows işletim sisteminin en son sürümü Windows 10 olacak ve 64 Bit olarak kullanmalısınız.

Kasanızdan gelen soğutucunun sesinin artması bilgisayarınızın zorlandığını gösterir. Bilgisayarınızın kasılmaması için bahsettiğimiz bu üç parçanın işinizi görecek olanlarını seçiniz. Bilinmeli ki bilgisayar kasıldıkça entegre ve parçaların zarar görmesi ve sürekli çökme problemlerinin olması muhtemeldir. Yapacağınız basit çaplı yatırım ile çok daha fazlasını alacaksınız.

Bilgisayarınızı Hızlandırmak İçin Elle Yapılabilecek Değişiklikler

Bunun dışından bilgisayarınızı hızlandırmak için Windows üzerinde bazı işlemler uygulayabilirsiniz. Araştırdığınızda bu basit uygulamaları kolayca tatbik edebilirsiniz. Şimdi bilgisayarınızı hızlandırmak için size tavsiye edebileceğimiz elle yapılabilecek bazı değişikliklerden bahsedelim.

– Kullanmadığınız programları kaldırınız

– Bilgisayarınızın masa üstünde büyük yer teşkil eden dosyaları kaldırınız. Hatta çalıştığınız klasörleri yedek sürücüye atıp masa üstüne kısa yol oluşturarak ulaşmak çok faydalı olur.

– Bilgisayarınızdaki hizmetlerden lüzumsuz olanları durdurunuz. Sürekli bilgisayarınızı güncellemeniz gerekmez. Dilerseniz Windows Update ayarını kapalı duruma getirip, Windows Defender etkisizleştirebilir. Muhtemelen bir anti virüs programı zaten kullanacaksınız.

– Bilgisayarınız açılırken otomatik olarak çalışan programlardan sadece anti virüs programının çalışması yeterlidir. Ekran kartı ve ses sürücüsü ayrıca Adobe updater gibi programların arka planda çalışması gereksizdir.

– Zaman zaman bilgisayarınızda Defrag programını çalıştırarak sürücünüzdeki düzensizlikleri ortadan kaldırıp birleştirebilirsiniz. Bunun yanında sürücü temizlemeyi çalıştırabilirsiniz.

– CCleaner gibi programlarla bilgisayarınızda biriken program çöpleri, kullanılmayan kısa yollar ve artık dosyaları kaldırınız. CCleaner ayrıca kayıt defteri (Registry) iyileştirmesi sağlayarak bilgisayarınızı hızlandıracaktır.

– Bilgisayarınıza ait sürücülerin son sürümlerini indirmek için Driver Boster gibi ücretsiz programları kullanarak, sisteminizin tam kapasite çalışarak hızlanmasını sağlamak da mümkündür.

 

112 kez okundu

YORUM YAZIN