Format Atmadan Bilgisayar Hızlandırma Yolları

Bilgisayar çağının her geçen gün hızla ilerlemesiyle beraber her teknolojik aygıtta olduğu gibi bilgisayarlarımızda da bazı programsal sıkıntılar yaşamamız kaçınılmazdır.

Bu sorunların bazıları içinden çıkılamaz bir hal alıp yeniden kurulum gerektirse de birçoğu Format atmanızı gerektirmez ve bazı düzeltmeler yaparak uzun bir süre daha yeniden kuruluma ihtiyaç duymamızın önüne geçer. Bu düzeltme işlemleri basit bilgisayar kullanıcıları için bile rahat bir şekilde uygulanabilir yöntemlerdir.

Öncelikle birçok bilgisayar kullanıcısının çok dikkat etmediği lakin uzun dönemde bilgisayarınız için bariz bir yavaşlamaya neden olan hatamız bilgisayarımızı kapatmamaktır. Özellikle taşınabilir bilgisayarların ekranı kapatmak suretiyle uyku moduna almamız zamanla sabit disk ve bellek için ciddi sıkıntılar doğurabilir. Düzenli kapatıp açma işlemi daha istikrarlı bir bilgisayara sahip olmamızı sağlar. Belki ileride kullanırım mantığıyla bilgisayarımıza kurduğumuz birçok kullanmadığımız program fazladan yer tutar ve sisteminizin yavaşlamasına yol açar.

Bu programları kaldırmamız işletim sistemimiz üzerinde ciddi bir rahatlama sağlayacaktır. Normal günlük kullanım esnasında arka planda çalışan birçok program ve uygulama mevcuttur. Bu çalışan işlemler bilgisayarımızı her açtığımızda da çalışmaya başlayan programlardır. Tüm Windows uygulamalarında geçerli olan MSCONFİG uygulaması sayesinde ilk açılışta çalışan programlarınızı yönetebilirsiniz. İhtiyaç duymadığınız yazılımların arka planda çalışmasına izin vermeyerek ciddi bir performans artışı sağlayabilirsiniz.icon_slow_pc_speed_up

İnternet ortamında ücretsiz olarak dağıtılan birçok anti virüs programı bile ev kullanıcıları için önemli bir güvenlik hizmeti sağlar. Basit ve neredeyse tümünde Türkçe dil desteği bulunan bu anti virüs yazılımları sisteminize bulaşan birçok kötü amaçlı yazılımları temizler sisteminizi uzunca bir süre sorunsuz çalışmasını sağlar.

Ayrıca belirli periyodlarla yapacağınız disk birleştirme işlemi ister Windows’un kendi hizmetiyle yapın ister Online ortamdan ücretsiz temin edebileceğiniz bir yazılımla olsun fark etmez, diskinizi düzenli hale getirir, disk hatalarını azaltır, sisteminizi hızlandırır ve sürpriz disk kaynaklı sistem çöküşünden uzak tutar. Aynı şekilde özellikle taşınabilir bilgisayarlar için enerji ayarlarınızı “Güç Tasarrufu” seçeneğinde bırakmanız zamansız Windows hatalarıyla karşılaşmanızı sağlar. Bu yüzden her zaman “Yüksek Performans” tercih edilmeli ve ince ayarları kendimiz yapmalıyız.

Bilgisayarınızın sürekli kullanım kaynaklı yazılımsal hataların olması gayet normaldir. Lakin doğru kullanım yöntemleri ile uzunca bir süre başınız ağrımayacaktır. Zaman zamanda yazımızda geçen basit hızlandırma yöntemlerine başvurmanız yine kendi işinizi kendinizin görmesi açısından sizi tatmin edecektir.

Yazar:
lejyoner7
0
0
1064 kez okundu

YORUM YAZIN