Lİ-Fİ TEKNOLOJİSİ!

Şuan tüm Dünya’da kullanılan kablosuz ağın Wi-fi adı taşıdığını hepimiz biliyoruz. Peki hiç Li-fi’yi duymuş muydunuz?

d1a17c431e5dfa6d87bf8cbe5a5b9e20Li-fi’ de Wi-fi gibi bir kablosuz ağ bağlantısı ama Wi-fi’ye göre çok fazla hızlı. Li-fi görülebilir ışık enerjisini kullanarak veri transferi yapmaktadır. Bu güne kadar hep laboratuvar ortamında denenmiş bu bağlantı ilk defa laboratuvar dışarısında denendi. Bu deneme, Estonya merkezli Velmenni şirketi tarafından yapıldı. Bu yeni bağlantı tam olarak 224 gigabyte hıza kadar ulaştı. Bu hızın ne kadar muhteşem bir şey olduğunu tahmin ediyorsunuzdur. Veriler gösteriyor ki bu hız ile yapılamayacak şey yok. Saniyede 20-25 filmi birden indirebilecek kadar büyük bir hıza sahip!

Tabi ki de bu hızın direk olarak sistemlerde kullanılması zor. Bu yüzden şirketin CEO’sunun yaptığı açıklamaya göre; Wi-fi ile Li-fi bağlantılarını birbirine entegre edip çalışmalarını sağlamak olacağı yönünde. Bu nedenle, bu yöntem üzerine çalıştıklarını bildirdi. Bugün kullandığımız Wi-fi duvarların ötesinde bir bağlantı yayabiliyor iken Li-fi sadece ışıklar arası geçiş yapabiliyor. Işık da duvarlardan geçemeyeceğine göre, bu sistemi Wi-fi bağlantısıyla entegre edip çalıştırılması planda. Bu plan dahilinde; hem ışık transferi hem de aydınlatma transferi yapabilecek bir mikroçip yerleştirmek uygun bulundu.

Eğer ki bu teknoloji ayağımıza gelirse, bir çağ atlayacağımıza benziyor. Haber gösteriyor ki bir iki yıl içinde teknoloji de büyük değişimler söz konusu olacak.

li-fi (1)

0
0
254 kez okundu

YORUM YAZIN