Velayet Dilekçesi

Velayet Dilekçesi

Lisans:Ücretsiz
Dil:Türkçe
Dosya Boyutu:29 KB
Üretici:corpusgold
İşletim Sistemi:Windows (Tümü)
Son Güncellenme:6 Nisan 2021
Kırık link bildir Yorum Yaz
Hemen İndir (29 KB)
484 kez indirildi

Velayet Dilekçesi İndir

İnsanlar bir yuva kurmak ve çocuk sahibi olmak amacıyla evlenirler. Çeşitli nedenlerle bazı evlilikler boşanma ile sona ermektedir. Bu evliliklerden meydana gelen küçük çocukların ana ya da baba da kalması için eşler arasında anlaşmazlıklar olur. Bu anlaşmazlıklar için mahkemeye velayet yani çocuğun kimde kalacağı hakkında dava açılır. Dava açılabilmesi içinde bir dilekçe yazmak gerekiyor. Bu dilekçeye Velayet Dilekçesi denir.

Evlilik hayatı sona ermiş ise kişiler bu velayet dilekçesini adli kurumlara verirler. Velayet dilekçesinde olması gereken bazı hususlar var. Bu hususlar ise, Velayet dilekçesi yetkili aile mahkemesine yazılır. Dava dilekçesinde davacının adı, soyadı, TC numarası, adresi, davalının adı soyadı ve adresi yazılmak zorundadır. Tarafların varsa vekillerinin ad, soyadı ve adresleri de dilekçeye yazılmak zorundadır. Konunun ne olduğu açıkça belirtilir. Maddeler halinde davaya dair sebepler, somut olaylar anlatılır.

Sonunda davacının ve varsa vekilin imzaları atılır. Velayet dilekçesinde bazı hususların eksik olması durumunda hâkim davacıya eksik bilgileri tamamlaması konusunda bir haftalık süre verir. Bu süre içerisinde eksiklikler tamamlanmalıdır.    

0
0
484 kez indirildi

YORUM YAZIN